Kas ir bizness? Mana pozīcija un vīzija.

Kas ir bizness, kas ir uzņēmējdarbība, bet kas pašnodarbinātais un strādāšana uz sevi? Šādās diskusijās parasti mēdzu iesaistīties, izteikt savu viedokli, tāpēc šoreiz stāsts par šīm tēmām. Būs mana pozīcija un vīzija, kā es šīs lietas saprotu un virzu. Ja tev ir savādāks viedoklis, labprāt uzklausīšu 🙂 .

Tipiskā domāšana

Visa pamatā šobrīd, manuprāt, ir trīs darbības:

 • nopērc lētāk no vairumtirgotāja (nav nozīmes šeit Latvijā, vai sameklē sadarbības partneri ārzemēs), pārdod ar uzcenojumu dārgāk;
 • pats saražo – pats pārdod;
 • sniedz pakalpojumu, kas atrisina kādu sabiedrības problēmu vai vajadzību;

… un lielākoties visu dari pats vai organizē darbiniekus un dod viņiem darba uzdevumus. Esi obligāti pats uz vietas, plāno darba procesu, lai maksimāli palielinātu konkrētā “biznesa” apgrozījumu. Skan tipiski vai ne?  Tā arī ir, jo lielākais vairākums uzņēmēju arī domā šādā virzienā. Un tā dienu no dienas?

No visiem uzņēmējiem, kas domā, ka viņiem pieder bizness vai jel kāda uzņēmējdarbība, es teikšu pilnīgi pretējo kādiem 70-80% uzņēmēju.

Jums nepieder bizness, bet Jūs piederat biznesam.

Tā tas ir piekritīsiet? Ja nē atbildiet sev uz zemāk esošajiem jautājumiem:

 • Vai Tu vari pamest savu biznesu uz nedēļu, mēnesi vai vairāk, un viss tāpat turpinās veiksmīgi strādāt un attīstīties?
 • Vai Tavas lietas/pienākumus biznesa attīstībā un ikdienas plānošanā var darīt kāds cits no Tava biznesa?
 • Vai apkārtējā ekonomiskā situācija konkrētā pilsētā, reģionā, valstī stipri ietekmētu Tavus biznesa ienākumus un attīstību kopumā?
 • Vai Tu un Tavs bizness ir “piesiets” konkrētai vietai, lokācijai?

Šie ir tikai pāris izteikumi, kas spilgti parāda to atšķirību – kas ir bizness un kas ir pašdarbība, mini uzņēmējdarbība. Ir jāskatās tālāk, jāseko jaunajām tendencēm, jaunajai uzņēmējdarbības pieejai un veidošanai. Savā facebook lapā dalījos ar ierakstu, kurā Forbes un Harward Business Review prognozē to ceļu, kurā virzās “modernā uzņēmējdarbība”.

 Kas ir bizness manā skatījumā…

Varētu teikt un aprakstīt vienā vārdā – SISTĒMA. Bizness ir labi izveidota sistēma. Mehānisms, ar labi izstrādātu iekšējo kultūru, noteiktiem noteikumiem, panākumu gūšanas formulu, individuālo izaugsmi un kopīgu, aizrautīgu darbu lielu mērķu sasniegšanā. Mērķi, kas orientēti, gan uz katra personīgo attīstību, gan arī kopējo – sabiedrības attīstības interesēs un problēmu risināšanā.

Ja paskatāmies, kādi šobrīd ir gigantiski biznesi ar izveidotām sistēmām:

 • Ebay – lielākais pirkšanas/pārdošanas tīkls;
 • Facebook – lielākais sociālā sistēmā pasaulē;
 • AirBnb & Booking – milzīgas sistēmas apartamentu rezervācijai;

Te arī parādās mana atbilde jautājumam “kas ir bizness un kā es to pozicionēju”. Izveidotas sistēmas ar augstāk uzskaitītajiem noteikumiem, globālas, bez noteiktas vietas piesaistes.

Bet ko tad nozīmē vārds BIZNESA SISTĒMA:

 • Laiks. Vajadzīgs laiks, lai izveidotu biznesa sistēmu. Parasti 5 un vairāk gadi. Saprotot tā vārda spēku, tikai tad var novērtēt un ieguldīt ilgus gadus. Tas, kas kārtīgi izveidots, nesīs rezultātu pašam un nākamajām paaudzēm;
 • Harizmātisks līderis. Biznesa sistēmu var izveidot tikai līderi, cilvēki, kas sev liek priekšā lielus mērķus un izstrādā tālu vīziju. Īstens līderis ir kā paraugs sistēmas veiksmīgai darbībai, motivācijas pilns un gatavs pieņemt lēmumus turpmākai attīstībai;
 • Atkārtošanas process. Izstrādāts mehānisms, kur ikdienas procesa un biznesa attīstības lietas iespējams nodot komandas-biznesa biedriem, tādējādi iegūstamais rezultāts ir atkarīgs nevis no viena konkrēta cilvēka, bet gan vairākiem posmiem. Tas ir viens no galvenajiem atšķirības punktiem, kas biznesu atšķir no parastas uzņēmējdarbībs. Biznesā, kurā ir sistēma, notiek nepārtraukts attīstīšanās un paplašināšanās process. Tā ir galvenā būtība;
 • Iekšējā kultūra/noteikumi. Ik vienas labas biznesa sistēmas iekšienē ir izveidota noteikta kultūra un pieņemti savi “spēles” noteikumi. Parasti ir tā: “Vai pieņem šos ieviestos noteikumus vai meklē citu vietu”. Izvēle ir katram. Iekšējā kultūra spēlē lielu lomu konkrētā biznesa attīstībā un izaugsmē;
 • Lokācija, atrašanās vieta. Mūsdienīga biznesa sistēma nav “piesieta” konkrētai vietai, pilsētai, valstij. Uz to viss iet. Arī attēlā augstāk ko pievienoju, Forbes izsaka tādas prognozes. Sistēmu biznesu var attīstīt no jebkuras vietas pasaulē, līdz ar to sev mēs atbrīvojam lielāku telpu brīvībai un labākam dzīvesstilam.

Nobeigumā

Tas ko esmu sapratis, ka šobrīd uzņēmējdarbības un biznesa vide mainās, ļoti stipri mainās. To, kas ir bizness jaunajā pieejā un formā, var spilgti redzēt lielākoties visos jaunajos, strauji augošajos biznesos. Tiek ietvertas gan visas augstāk uzskaitītās lietas veiksmīgam sistēmu biznesam, gan inovētas un ieviestas jaunas tendences (kā piemēram – atrašanās birojā, lai veiktu uzdotos pienākumus vairs nav galvenais nosacījums. Var strādāt no vietas, kur pašam ērtāk un  labāka motivācija. Galvenais orientieris – veiksmīgs rezultāts.) Lai būtu augšā – jāsāk domāt plašāk.

Ir ko teikt? Komentē!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.

Valters Ločmelis © 2015.